Як допомогти дитині адаптуватися до школи

З приходом осені батьки школярів зайняті вирішенням важливого питання – як допомогти своїм дітям адаптуватися до школи та зменшити стрес для всієї родини. Адаптація – пристосування дитини до нових умов в школі, психологічна та соціальна. Психологічна, тому що дитині потрібно навчитися приймати рішення, прогнозувати свої дії та їх наслідки. Соціальна, бо треба адаптуватися в колективі, навчитися взаємодіяти  з іншими дітьми та вчителями.

 3 способи допомогти дитині адаптуватися в школі

 1.      Візуалізація та допомога в плануванні свого часу

Для молодших школярів дуже важливі ритуали та передбачуваність того, що відбуватиметься впродовж дня. Тому планування й розклад обов’язкові.

З молодшими школярами зробіть календар на день і на тиждень,  наклейте або намалюйте, що та коли відбувається. З меншою донькою ми надрукували такий календар на тиждень, і вона сама із задоволенням наклеїла фото та стікери своїх занять та позашкільних активностей.

Учні середньої та старшої школи можуть самостійно скласти власний розклад на тиждень. Моя старша донька-підліток без проблем сама контролює свій розклад в outlook.

Таке візуальне нагадування допоможе родині з декількома дітьми планувати свій час, враховуючи активності кожного.

2.      Створення містків між школою та родиною

Дітям-школярам важливо підтримувати відчуття близькості з тими, хто їх любить. Покладіть листівку-сердечко або фотографію, де дитина разом з мамою чи татом ( або обома) в ланч-бокс чи шкільний рюкзак, які подарують відчуття, що найрідніші люди завжди поряд. Однакові браслети, канцтовари, як у тата чи мами, також ефективно працюють як нагадування про близькість навіть на відстані.

Можливо, у вас є “поцілунок в долоньці” або інші секретні жести, за допомогою яких дитина згадає про вас впродовж дня, нагадає собі про сім’ю. Наприклад, в книзі О. Пенн мама-єнот цілує синочка Честера в долоньку, і чарівний поцілунок нагадує малюкові в школі про маму та її любов. Такі жести допомагають відчути, що дитина не одна, і що її чекають вдома.

Коли я прощаюся зі своєю молодшою школяркою, ми обговорюємо плани після школи: як разом підемо в її улюблене кафе або поплаваємо у басейні. Обговорюємо, яку книгу читатимемо, яку вечерю приготуємо. 

Для старшої доньки я пишу листівку в ланч-бокс, щоб нагадати, що ми запланували після школи. Зазвичай ми разом ходимо на шопінг або плануємо інші радості, які полюбляють тінейджери. Вона самостійно планує тиждень, щоб знайти час після домашніх завдань.

Такі ритуали та спільна діяльність допомагає дітям швидше адаптуватися до нових умов, відчуваючи постійну підтримку, зв’язок із рідними та тим, що вони люблять.

3.      Знання правил безпеки

У багатьох школах в перший день навчання батьки можуть прийти з маленькими дітками в клас, познайомитися з вчителькою, дізнатися та показати новоспеченому школяру, де треба залишати свої речі, переодягатися, перезувати взуття, де туалет та інше.

Важливо, щоб дитина знала, що вона може пити воду під час уроку, попроситися вийти в туалет, звернутися до медсестри і знала, як туди пройти.

Напевно, ви з дитиною вже читали “правило трусиків” або інші книги про дитячу безпеку. Батьки повинні пояснити дитині, що на її тілі є певні місця, до яких ніхто не має права торкатися, і знаходяться вони в зоні білизни. Завдання батьків – розповідати малюкові про всі частини його тіла, називаючи все своїми іменами. Можна ще раз поговорити це правило на початку шкільного року.

З 7-річною донькою ми намалювали долоньку і написали на пальчиках, до кого вона може звернутися, якщо щось пішло не так: її хтось скривдив, вона засмутилася, їй зробили боляче.

Зі старшою донькою ми багато спілкуємося про інформаційну безпеку та використання девайсів. Ми обговорили, що саме можна фотографувати, коли можна знімати відео, що робити в разі отримання інформації, яка її ображає чи непокоїть. 

Одним з правил безпеки обов’язково має бути, що ви, батьки, завжди на стороні дитини і допоможете їй розібратися, справитися з різними ситуаціями, які виникнуть у них. Правила безпеки існують для того, щоб не залякувати дитину покараннями, а дати розуміння, що вона завжди може до вас звернутися.

Наші очікування та діти

Ми – неідеальні батьки, які виховують неідеальних дітей. Як на мене, то завдання батьків виростити щасливу дитину, впевнену у собі та своїх можливостях, готову вчитися та пізнавати не лише шкільні предмети, а й життя. 

За останні 20 років змінилися не лише діти, а й  шкільна система. Вона стала гуманніша і намагається адаптуватися під потреби дітей. Тому для успішної адаптації,  має бути діалог батьків з вчителями та школою. Адже не лише дитина адаптується в школі, вчителі також адаптуються до наших дітей.

Автор: ОЛЬГА ДАРМОГРАЙ, психолог, мама двох школярок, які ростуть в Малайзії

Рекомендована література:

О. Пенн «Поцелуй в ладошке»

Ю. Ярмоленко «Интимный ликбез с родителями и без»

https://www.yakaboo.ua/intimnyj-likbez-s-roditeljami-i-bez.html

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *