Вагітність за розкладом: міф чи реальність

Планування, розклади, тайм-менеджмент, дедлайни – це все міцно увійшло у сучасне життя жінки. Ми плануємо роботу, відпочинок, покупки, зрештою – життя. Тому цілком закономірно, що вагітність також попадає у список планування жінки. Проте не завжди план втілюється у бажані строки або й взагалі не поспішає реалізовуватися. У цій статті розберемо докладніше підводні камені планування вагітності.

Данина моді чи необхідність?

На прийомі у психолога молода пара – здорові, самодостатні, повні сил і планів на майбутнє. Але очі повні сліз, тривога і безсилля оселилися в їхніх серцях, шлюб тріщить по швах. Проблема – немає дітей. Їх понад усе турбує нав’язливе питання: “Чому у інших виходить швидко і легко стати батьками, а у нас так складно?”

Це непоодинока ситуація в сьогоднішніх реаліях, і молодим парам важко потрапити в божественний план.

Можна почути єхидні зауваження старшого покоління: “Ось ваші бабусі і дідусі нічого не планували і по шестеро дітей народжували”. Насправді, планування існувало споконвіку.

Вибір соціальної ролі у наших бабусь був обмежений роллю дружини і матері. Дівчаток з самого народження готували до материнства і прищеплювали необхідні навички та якості. Тому у жінок не виникало ніяких внутрішніх конфліктів з майбутнім материнством. Народження дитини було природним і необхідним життєвим етапом жінки того часу.

У сучасної жінки на першому місці – саморозвиток. Дівчат з народження готують до стійкої соціальної позиції, успішної професійної реалізації та забезпечення певного рівня життя. Тому  про дітей сьогодні замислюються ближче до 30-ти років. Домігшись успіху в кар’єрі, матеріально незалежна, з усталеним життям, жінка стоїть на порозі невідомого для неї світу – світу материнства.

Жінка робить крок в невідомість, адже до цього етапу її ніхто не готував. Вона зіткнеться з соціальною ізоляцією після соціально активного життя. Її шалений темп, до якого вона вже звикла, з появою дитини значно сповільниться. Лише це вже спроможне викликати сильний стрес, пов’язаний із майбутнім материнством.

Тому планування вагітності не данина моді, а необхідність в наших реаліях, яка допомагає підготуватися жінці та чоловіку до нового життєвого етапу.

Коли малюк не поспішає

Під “плануванням вагітності” багато хто розуміє певний алгоритм дій, який наблизить до заповітної мети: здаєш необхідні аналізи, п’єш вітаміни, виконуєш розпорядження лікаря, і ось – ви вже батьки круглощокого малюка.

На жаль, трапляється, що на планування йдуть роки і навіть при використанні сучасних технологій, відчайдушні батьки стикаються з невдачами.

Не рідкість, коли після безуспішних спроб стати батьками, пара приймає рішення перепочити, і трапляється диво.

– Наш шлях до малюка – 10 років безпліддя. Дві спроби ЕКО без результату. Лікарі розводили руками. Ми перестали намагатися. Через два роки затримка – вагітна. До цих пір не віриться, – ділиться Тетяна.

– 7 років з чоловіком чекали нашого малюка. Вагітність приходила швидко. Позаду 3 вагітності. Жодної живої дитини. Я дізналася, що вагітна в 4-й раз і вирішила, що це остання спроба. Більше не витримаю. Сьогодні нашій донечці 2 місяці, –  розповідає Віра.

На щастя, таких історій “зцілення” багато.

У чому ж секрет дива

Вся справа в стресі. Мало хто знає, що стрес вимикає роботу репродуктивної системи, як у жінок, так і у чоловіків. Для жінки з шаленим ритмом життя зупинитися і стати вразливою в материнстві все одно, що зустрітися лоб в лоб з шаблезубим тигром. Для чоловіка батьківство в світі, де потрібна щоденна адаптація та боротьба – також стрес.

Організм, відчуває загрозу і вмикає режим виживання, натомість вимикає репродуктивну функцію. Адже коли життя в небезпеці, не час розмножуватися.

Лише коли щезає напруга і з’являється відчуття безпеки, організм відновлює роботу репродуктивної системи. Тому лікарі часто радять молодим парам, які планують вагітність з’їздити у відпустку і розслабитися. А розслабленість – зелене світло для репродуктивної системи.

Природа тисячоліттями налагоджувала ці процеси. Якщо під плануванням вагітності люди мають на увазі контроль і надмірні старання, на жаль, все йде не за планом. Бо підвищена тривога, страхи, переживання – стрес для організму.

Не варто використовувати деструктивні способи (алкоголь та інші речовини), щоб “відключити голову”, знизити тривогу за майбутнє і розслабитися. Жінка може завагітніти, але майбутня дитина не заслуговує на ту шкоду, яку вона отримає через зачаття таким шляхом.

Рекомендації для тих, хто планує вагітність

Наше тіло і психіка це єдина система. Тому і підходити до планування вагітності важливо комплексно. Піклуватися потрібно не тільки про матеріальні блага і медичну підтримку, але і вирішити внутрішні конфлікти, пов’язані з вагітністю, пологами та майбутнім батьківством.

Головне завдання майбутніх батьків – включити зелене світло репродуктивній системі:

  • Знайдіть лікаря, якому будете довіряти і відчувати себе комфортно поряд з ним.
  • Виберіть для планування вагітності найменш стресовий період (не варто планувати зачаття під час переїздів, зміни роботи й інших кардинальних змін у житті).
  • Поїдьте у відпустку і відпочиньте від повсякденних турбот.
  • Відвідайте школу майбутніх батьків, щоб знизити тривогу перед новим життєвим етапом.
  • Зверніться до психолога по допомогу, якщо відчуваєте, що присутні внутрішні конфлікти.
  • Поговоріть з партнером по душам, обговоріть ваші погляди і цінності в питаннях вагітності, пологів та майбутнього батьківства.
  • Знайдіть для себе хобі, яке захоплює, приносить задоволення та перемикає увагу з тривожних думок.
  • Вчіться розслаблятися: йога, медитація, майндфулнес, масаж і т.п.

І нарешті, знизьте значущість питання стати батьком, адже життя багатогранне. Пам’ятайте, що дитина приходить в цей світ, щоб бути щасливою, а не зробити щасливими інших.

Будьте щасливими без умов!

Автор: ОКСАНА НИЧИПОРЕНКО, перинатальний і репродуктивний психолог. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *