ВІН СКУПИЙ: ЖАДІБНІСТЬ ЧИ ОЩАДЛИВІСТЬ ЧОЛОВІКІВ

Жмотяра, скупердяй, скнара, жлоб, жмикрут, скупий від світу божого – такими компліментами нагороджують жінки своїх чоловіків, котрі не вкладаються фінансово у сім’ю. При зовнішній схожості проблеми зачіпає кожну своє. 

Навіщо йому кава?

– У нас іпотека, все вбухуємо в той кредит, хочемо виплатити якнайшвидше. Я вигадую як із води, борошна і нічого приготувати сніданок, обід і вечерю, а він щодня каву у кав’ярні цмулить.

– А нащо йому та кава? 

– Каже, що переключається так, мізки розвантажує. 

– А ви як переключаєтесь-розвантажуєтесь?

– Та як, в обідню перерву вигадую, що приготувати. 

– Тобто кожен про себе якось дбає?

– Так, виходить, не такий вже він страшний егоїст. А мені треба вигадати, як себе балувати частіше. А я у вигадуваннях спец!

Грошей немає!

– У нього ніколи ні на що грошей нема, хоч платять йому гарно. Продукти, комуналка, одяг, гуртки дітям – все за мої. Якщо терпець ввірветься і влаштую скандал, то купить чогось на вечерю: найдешевшого, уціненого, підіпсутого. Тільки скажу про це – все, крик! Я меркантильна і приземлена, без іскри і натхнення, як його мама і казала.

– Так завжди було у ваших стосунках? 

– Не хочеться зізнаватися, але так, від початку. Тільки я виправдовувала все. Романтик, квіти любить польові, за парфумами йому не чути природний запах мого тіла. Шкірозамінники, бо шкодує тварин. Себе він шкодує, більше нікого. 

– А що трапилося, чому більше не хочеться його виправдовувати?

– В лікарню мама моя потрапила, інфаркт. І знаєте, що я перше почула на цю звістку? Грошей немає! 

Витрати за дозволом

– Заробляємо обоє пристойно, але витрачати маємо лиш на те, що він вважає за потрібне. Йому щороку телефон найновішої моделі потрібен, а мені нову сумочку не бачити, поки стара не пошарпалась. Не дай бог купити щось без його згоди – в мізках дірку продовбе.

У нас ще до одруження був спільний бюджет, але кожен мав свої певні кошти: відсоток від зарплати, премії, підробітки. Але ж скільки я вислуховую за кожну придбану собі річ! Вже і відмовчувалася, і відсварювалася, а воно все гірше й гірше. Дійшло до того, що навіть не показую йому, як куплю сукню чи білизну. І знаєте, мене це ховання ще більше лякає. Воно бридке, принизливе, почуваюся злодійкою, хоч заробила кожну витрачену на себе копійку. 

Дбайлива скупість

 – За доньку переживаю. Чоловік – Скрудж Макдак натуральний. Все під себе гребе і гребе, ніяк не наїсться. А вона ходить в одних нещасних джинсиках і кросівках круглий рік.

– Донька вам жаліється? 

– Що ви! Вона в мене щира Химка. Усім – усе, собі – нічого. 

– То в них повний баланс, як інь та янь? 

– Щось у цьому є. Щоб обоє так грошей не трималися, то вже голі були б. Це виходить, він  не тільки про себе, а й про сім’ю дбає?

Хтось страждає від фінансової незабезпеченості. Інший– від того, що не має відчуття, що сім’я справді важлива для партнера. Трапляється, що на скупість чоловіка скаржаться жінки, які заробляють в рази більше чоловіків, однак без їх згоди не можуть нічого собі придбати.

Як виправити ситуацію

Єдиного рецепту тут, звісно, немає. Але дещо зробити для себе можна.

1. Звірка цінностей

Для чого ці стосунки? Що в них отримуєте? Що у них цінного? Що втратите із завершенням цих стосунків? А що набудете?

Якщо ви у стосунках, які вас не влаштовують, то вигоди все ж таки переважують мінуси, або Вам так здається. Тому є сенс не лише розуміти, ради чого зусилля, а й переглядати час від часу плюси-мінуси, адже вони можуть змінюватися, і ваше ставлення до них.

2. Життєві уроки

Якщо кожну гостру ситуацію розглядати як урок, то чому можна навчитися, що наступного разу зробити інакше? 

Чому можна навчитися у свого партнера? Можливо, іншому ставленню до себе, до грошей, до інших? У яких контекстах (випадках і обставинах) ви поводитеся, по суті так само, як партнер? Якщо жодного такого нема, то коли хотілося б подібно вчинити?

Досліджуйте, пізнавайте себе – нові знання і вміння лишніми не бувають, як і навичка аналізувати і робити практичні висновки. Якщо ви вже в неприємній ситуації, візьміть собі з неї максимум вигоди.

3. Зрілість

Партнерські стосунки можливі, лише коли обоє почуваються і поводяться як Дорослі.  Відстежуйте у себе ролі Дитини (ніхто мене не любить; мене ображають, я нічого не можу вдіяти) чи Батьківської фігури (я тебе врятую; я все виправлю; як не зробиш, як я кажу, будеш покараний). Кажіть собі “стоп”, беріть паузу, згадуйте чи уявляйте, як у такому випадку повелася б зріла доросла людина. 

Дорощуйте у собі Дорослого, і ваше життя змінюватиметься.

Шукати способи виправити коханого, відкрити в ньому портал щедрості – гарні засоби лишатися на місці. Хочете змін – рухайтесь до себе, давайте собі те, що хочете отримати від інших. Маленькі кроки кращі за незроблені.

Автор: НАТАЛІЯ АНДРУШКО, психолог, екофасилітатор, супервізор, член Української асоціації екологічної психологічної допомоги.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *