Світлана Малежик: фінансове планування по-жіночому розпочинається з витрат

Гроші це одна з найцікавіших, найзатребуваніших та найінтимніших тем. Існує безліч теорій, практик, поглядів на фінанси, в яких можна легко заплутатися і не знайти відповідей. В інтерв’ю зі Світланою Малежик, коучем по збільшенню доходу та залученню платоспроможних клієнтів, відверто говоримо про гроші, фінансове планування та як підвищити власний дохід.

Гроші по-жіночому, планування по-жіночому, успіх по-жіночому. Чи існує суттєва різниця між фінансовим плануванням жінок та чоловіків?

– На мою думку, фінансове планування однаково важливе для всіх. Чому? Тому що саме воно допомогає побачити ту фінансову ситуацію, в якій ми зараз живемо і спланувати, як ми хочемо жити у майбутньому.

Стосовно різниці для жінок та чоловіків, то:Жінки крім свого заробітку, отримують надходження від чоловіків. Тому їх бюджет може складатися з власного доходу та надходжень в сімейний бюджет від чоловіка. Так сталося, що в наших країнах переважно жінка планує домашнє господарство і бачить, які витрати для дітей, для неї та усієї сім’ї потрібні. Тому рекомендую жінкам планувати витрати, які потрібні для сімейного бюджету, а разом з чоловіком вирішувати, як розподілятимуться кошти стосовно цих витрат.

Спочатку порахувати, скільки зараз на місяць складають витрати й розумно їх щомісячно розподіляти. А далі спільно спланувати, як сім’я хоче далі жити. Спланувати, що ще для сімейного успіху потрібно. Скласти список таких витрат та разом планувати їх збільшення. Жінка може обгрунтовано донести чоловіку, на що зараз грошей вистачає, а які витрати важливо додати, і як це вплине на якість життя сім’ї.

Існує думка, що “чоловіче” фінансове планування більш чітке, структуроване, прораховане. А жінкам властивий стан “хочу”, “якось воно буде”, “а раптом…”. Частково погоджуюсь з цим. Є підхід через “хочу”. І у багатьох він гарно працює. Тому що емоційний стан жінки впливає на наявність грошей.

В такому випадку, якщо жінка буде мати план своїх витрат на майбутнє і з вдячністю за те, що вже є, звертатися до чоловіка, то в чоловіка буде бажання заробляти для сім’ї ще більше.  

Тут важливо відмітити, що є такий тип жінок, який вірить в такий формат стосунків, і головне – він їх влаштовує. Тому він і працює, це чудово. Чому в одних жінок виходить, а в інших ні – окрема тема.

Важливий момент, що підхід “через хочу” не достатній, якщо жінка займається бізнесом. В діяльності обов’язково рекомендую вести фінансове планування, розділяти особисті витрати та витрати бізнесу. 

У жінок є установка: я не про гроші, або як тільки починаю думати про гроші, вони відразу зникають. Чи це правда працює, і жінкам не варто перейматися питаннями фінансів? Чи це обмеження, яке потурає безвідповідальності.

– Так, часто чую “Я не хочу рахувати гроші”, “Просто хочу, щоб вони були”, “Не хочу про гроші”. Тоді в чому проблема? Адже зараз саме так і є: ви не рахуєте гроші, не знаєте справжній стан власного фінансового становища. Отже, точно не про гроші.

Для ще кращого розуміння, пропоную таке завдання: уявіть себе через рік такою, якою хочете бути. А тепер переведіть цей образ в цифри: які речі купуєте, де відпочиваєте, до якого косметолога ходите і т.д. Важливо, щоб жінка зрозуміла, скільки коштів їй потрібно, і на що вони будуть витрачатися.

Варто врахувати, що не завжди жінці потрібно заробити ці гроші самостійно. Часто бажане приходить як подарунки. Але це відбувається тоді, коли вона розуміє,  що вона хоче і скільки їй для цього потрібно.

Працюючи фінансовим менеджером відомої юридичної фірми, я помітила такий нюанс: нам хочеться підвищення зарплати і здається, ось зараз підвищать зарплатню і заживу, на усе буде вистачати і нарешті  буду щаслива. Але підвищують зарплату, і знову не вистачає: раптом трапляються неочікувані витрати, пов’язані зі здоров’ям, кредитами, псуванням техніки тощо. Ситуація при наступному підвищенні повторюється. Лише згодом зрозуміла одну важливу річ: нашому мозку потрібно знати, для чого нам ці гроші. Якщо немає плану витрат, то вони просто кудись зникають, і їх знову не вистачає.

Для жінок маю одну важливу рекомендацію – постійно підвищуйте свій рівень життя. Наприклад, в цьому місяці додати манікюр, потім косметолога, далі – масаж і т.д. Тобто, щоб бажане з’явилося у вашому житті, відображайте це у фінансовому плануванні. 

Потрібен баланс між “якось воно буде” і станом, коли жінка занадто переймається грошима. Такий баланс досягається спокійною відповідальністю за себе: не перейматися занадто, планувати і відмічати, як змінюється рівень життя. Саме не кількість грошей, а якість життя. 

В мене є багато прикладів, коли я прошу жінку порахувати свої витрати за певний період, то вона часто дивується, де в неї взялось стільки грошей,  адже доходи в неї менші, ніж вартість того, що вона придбала.  

Тому не переймаємося, а допускаємо, що гроші можуть приходити різними шляхами, плануємо фінанси і беремо на себе відповідальність.

У Вас великий досвід роботи у сфері фінансів саме із жінками. На вашу думку, що заважає жінкам вийти на бажаний матеріальний рівень?

        Виділю 5 причин, котрі найбільше заважають жінкам у питанні підвищення доходів:

  1. немає бачення чого я хочу, як я хочу жити через рік, квартал. Коли “хочу” не прописано і немає чіткого розуміння плану своїх майбутніх витрат;
  2. надмірна емоційність у питанні фінансів. Помилка багатьох жінок в тому, що вони варяться в емоційному незадоволенні. Варто навчитися визнавати, приймати і управляти своїми емоціями. Переводити незадоволення в “ що я хочу замість того, що зараз є” і робити відповідні кроки.

Раніше, я дуже хвилювалася, злилася, ображалася, якщо чогось не могла отримати. Зараз визнаю ці почуття, дозволяю собі їх прожити, а потім задаю питання: що я хочу замість цього? як я хочу почуватися? як я можу цього досягти? Прописую конкретні кроки і виконую їх;

  1. очікування: коли жінка вважає, що чоловік повинен, світ, батьки, ще хтось реалізовувати її бажання і потреби. Позбутися очікувань зовсім не означає відмовитися від допомоги, але важливо взяти на себе відповідальність за власні мрії, бажання, цілі. Чітко зрозуміти, що хочу, і маленькими кроками рухатися до цього. Помічати, як все це реалізується: з допомогою чоловіка, підтримки всесвіту, власними діями.

Пропоную фокусуватися на тому, що я хочу і що подобається, а очікування відпускати;

  1. часто ми хочемо усього й відразу, не вміємо чекати. Але якщо подивитись, то сама природа підказує, що для усього потрібен час. Дитина не народжується через місяць, дерево не виростає за тиждень. Тому рекомендую йти маленькими кроками й спостерігати зміни;
  2. фокус уваги. Часто ми не помічаємо, що фокусуємося на тому, чого ще не досягли, що ще не вийшло, чого ще немає. Важливо аналізувати раз на місяць, що змінюється і чого ми вже досягли.

Грошове бачення+грошові дії+грошовий стан = зростання доходів

Світлана, то що для жінки є першочерговим: дії чи стан?

– В мене є формула: грошове бачення+грошові дії+грошовий стан = зростання доходів. Іншими словами, мати бачення, куди йти і робити грошові дії в грошовому стані. Якщо робити лише дії, то жінка часто вигорає. Якщо лише працювати над станом, але при цьому чекати і не діяти, то відчутного реального результату теж не буде – відсутня реалізація. Такий стан позитивного настрою без отримання результатів у житті з часом може перейти у незадоволення собою, і жінка сама того не помічаючи, ніби примушує себе бути на позитиві, але всередині неї відбувається зовсім інше. 

Тому обов’язково і дії, і стан!

І ще маленький секрет, якщо до цього приєднати посмішку і королівську поставу, то жінка просто не зможе бути в негативі. Тоді, ніби сам світ починає їй у всьому допомагати. Якщо не знаєте, з чого почати, почніть з цього – посмішки і постави! Це працює, підтверджено власним досвідом і результатами  клієнток.

Кажуть, що економія і жінка – поняття несумісні. З іншого боку, коли жінка не акцентує увагу на своїх витратах, то часто-густо вона опиняється в ситуації “від зарплати до зарплати” або “були гроші і відразу немає”. Як знайти золоту середину?

– Наполегливо рекомендую замінити слово “економія” на “ефективний розподіл грошей”. Що таке економія? Це коли ми не витрачаємо на щось гроші. Але чому ми це робимо? Бо хтось колись сказав, що потрібно економити. А ось ефективний розподіл грошей – це коли ми розуміємо, що в нас є конкретна, реальна сума грошей, і ми цю суму розподіляємо на те, що важливо, згідно пріоритетів, цілей та бажань. 

Наведу приклад, жінка хоче відвідувати косметолога щотижня, вона ж достойна цього, і витрачає на це гроші. В процесі вона отримує задоволення, але згодом розуміє, що їй не вистачає коштів на оплату важливих рахунків. І починає злитися на себе, включати режим економії. Чому так трапляється? Бо вона не має плану своїх витрат і не розподілила кошти так, щоб вистачило на оплату рахунків і на косметолога, але два рази в тиждень. Це не означає, що їй потрібно відмовитися від свого бажання. Вона має запланувати ці витрати на наступний місяць і запитати себе, де або яким чином може заробити/отримати необхідну суму. Саме для цього варто займатися фінансовим плануванням, щоб розуміти, що зараз я можу собі дозволити, водночас плануючи поступове збільшення своїх витрат та доходів, а відповідно і рівня життя.

Ефективний розподіл грошей – це особиста відповідальність. Лише жінка відповідальна за те, як саме і на що вона витрачає. І якщо їй не вистачило на щось грошей, то це теж її відповідальність.

Тому, дорогі жінки, забудьте слово “економія” і починайте вчитися відповідальному ефективному розподілу грошей та формуванню пріоритетів. Не відмовляйтеся від бажань, а плануйте їх, шукайте можливості для їх реалізації. Такий підхід допомагає тримати фокус на тому, що гроші є і що все можливо, а власні дії та всесвіт завжди допомагають. Дуже часто трапляється так, що те, на що не вистачало грошей, жінка отримує як подарунок від чоловіка або несподіваною премією, щедрістю клієнтів чи поверненням боргу. 

Отже, ефективний розподіл грошей та фінансове планування – це про можливості і ріст.

Існує думка, що фінансами варто займатися тим, у кого є бізнес, власна справа, а от всім іншим це ні до чого. Невже домогосподарки, наймані працівники, мами в декреті приречені на той рівень доходу, на ту фінансову ситуацію, яка в них склалася? 

– Я вже говорила, що переконана у доцільності фінансового планування всіма, незалежно від статі і роду занять. Головне, щоб людина розуміла, для чого це їй. Якщо вона знає навіщо їй це, то все робиться легко і без супротиву. 

Наприклад, якщо ви не знаєте власних доходів на сьогодні, то як ви зрозумієте, на скільки більше вам потрібно? Були випадки, коли жінка по моїй рекомендації почала вести облік доходів і здивовано розуміла, що вона вже давно заробляє бажану суму. 

Якщо домогосподарка веде облік доходів і витрат, то вона може легко аргументувати чоловікові, який забезпечує сім’ю, навіщо їй більше грошей. Для чоловіків важливо бачити конкретні суми, тоді йому легше рухатися до нових фінансових цілей. Він розуміє для чого це йому. В такій ситуації жінка задає певну планку, а чоловік готовий її взяти. Це не про те, що жінці потрібно відчитуватися за кожну копійку, це про доросле спільне планування сімейного бюджету.

Щодо тих, хто має стабільну зарплатню, то їм теж рекомендую рахувати витрати, розуміти, куди йдуть зароблені гроші і планувати, як хочеться збільшити витрати через місяць, три, півроку, рік. Працюючи із клієнтами, які є найманими працівниками, ми прописуємо все це і, зокрема, яку зарплату хочеться і на що вони будуть її витрачати. Рівень норми життя повинен рости. І таким чином і зарплата теж буде рухатися вгору.
Потрібно йти двома шляхами: через витрати і через доходи. З одного боку, планувати рівень своїх витрат, і при цьому їх постійне збільшення. З іншого – задавати питання собі: як і за рахунок чого я можу збільшити свої доходи, щоб піднімати свій рівень життя і задовольняти заплановані витрати? Це правило працює абсолютно для всіх: бізнес-вумен, найманих працівників, домогосподарок і матусь в декреті.

Сьогодні про фінансову грамотність починають говорити ще у глибокому дитинстві. Проте для багатьох фінансова грамотність так і залишається на перспективу. З чого варто почати у дорослому зрілому віці?

– Перше, знайти точку “А”: знайти статті й суму своїх витрат на сьогодні Повести цей облік 1- 2 місяці. 

Друге, побачити точку “Б”: описати, як я хочу жити через три місяці, півроку, рік і т.д. Чітко прописати в цифрах, які статті витрат мені там важливі й потрібні.
Третє, прописати план, які кроки зробити, щоб поступово збільшувати свій дохід і підвищувати рівень життя за рахунок поступового збільшення витрат. Проте є люди, котрим важко вести свої витрати, особливо, якщо вони ніколи цим не займалися. Це може викликати супротив, який ні до чого хорошого не приведе. В такому випадку пропоную спочатку вести облік лише доходів. Це допоможе тримати фокус на тому, що гроші є. І помічати, як гроші приходять. При цьому враховувати не лише особисто зароблені гроші, а й подарунки, премії, фінансову підтримку чоловіка.

І вже після цих кроків, переходити до роботи із витратами. 

Пропоную одну дієву практику. Часто, коли людина витрачає гроші, вона фокусується на тому, скільки грошей віддала. Пропоную змінити фокус на те, а що людина за це отримала. Наприклад, задоволення, вільний час, комфортні умови, красу тощо. Таке переключення фокусу допоможе вести облік витрат в ресурсному стані.

Чи існує єдиний принцип фінансового планування для жінок і від чого він залежить?

– Все-таки вважаю, що для жінки важливо йти від планування витрат. Тобто порахувати, які є витрати на сьогодні, і яким чином вона їх закриває. До якого рівня життя вона прагне і скільки це коштує. Далі, розуміючи необхідну суму, планувати доходи: як і де вона може отримати ці гроші. Тоді жінка розуміє, що якісь витрати може поділити з чоловіком, або ж повністю перекласти на нього, щось взяти з бізнесу або придумати новий спосіб заробітку. 

Коли ми не керуємо грошима, то вони керують нами. Якщо говорити про загальний принцип фінансового планування, то це – розумно керувати тими грошими, що є, і знати, що їх завжди можна збільшити, поступово підвищуючи норму витрат. 

Що варто в собі розвивати, а що навпаки трансформувати, щоб підвищувати власні прибутки?

– Знову повторюся, щоб збільшити власний дохід, потрібно знати, які ресурси вже в нас є, і ким ви хочете стати. Зробіть таку практику: уявіть себе через деякий час (півроку, рік) з тим доходом, якого хочеться. Подивіться на себе і дайте відповідь на питання: які навички є у вас в майбутньому, що ви маєте, вмієте, розумієте, чого немає зараз. І починайте ці навички в собі розвивати. 

Наприклад, якщо ви найманий працівник і хочете більшу зарплатню, яку дасть вища посада. Тоді ви вивчаєте, які навички, компетенції потрібні для цієї посади, і починаєте цілеспрямовано над цим працювати. 

В моєму досвіді є випадки, коли співробітникам, котрі почали працювати над новими навичками, дуже швидко керівництво пропонувало посаду з вищим окладом. І людина була впевнена, що з усім впорається, в неї не було сумнівів щодо виконання нових посадових обов’язків.
Те саме і з бізнесом. Побачили себе з новим рівнем доходу, зрозуміли які якості та навички необхідні, і почали їх набувати, паралельно змінюючи і дохід. Це не зовсім швидкий, але дуже екологічний шлях підвищення доходів. Таким чином доходи постійно будуть рости, а не хвилювати вас.

Цей підхід дуже добре працює і в пошуку роботи.

Фінансове планування – це інструмент для досягнення матеріальних бажань жінки.

Чому жінці варто займатися фінансовим плануванням? 

– Щоб перейти на новий рівень життя, який вона хоче. Адже фінансове планування допомагає побачити і зрозуміти, де вона зараз є і з чим, куди хоче прийти, скільки це коштує, і які кроки необхідно зробити, щоб досягти бажаного. Так, це шлях, але без нього нічого не буде.

Фінансове планування – це інструмент досягнення жінкою тих матеріальних бажань і стану, яких вона хоче.

Які є 5 правил фінансового планування по-жіночому від Світлани Малежик.

1.Помічай і записуй дохід, тоді він буде рости.

2.Ефективно розподіляй витрати, а не економ.

3.Намагайся, щоб доходи були більші витрат. Відкладай та інвестуй.

4.Роби конкретні кроки до бажаного майбутнього, плануй це.

5.Ефективно користуйся своїм часом, щоб всі твої дії приносили і задоволення, і гроші.

Інтерв’ю провела Валентина Бас.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *