МАМА, Я ТЕБЕ ЛЮБЛЮ!

Життя починається з мами. З її ласкавих обіймів, стуку серця, ніжних слів та теплого молока. З неї починаються більшість психологічних травм, установок та сценаріїв. Мамі завдячують своїми успіхами та перемогами, і її ж звинувачують у невдачах та кризах. Мамина любов як благословення, а нестача цієї любові – трагедія усього життя. Недарма ж мама залишається найважливішою людиною у житті кожного. 

Образи на маму

Останнiм часом стало дуже модно пропрацьовувати стосунки із мамою, бо вони є причиною невдач в особистому та соціальному житті. Саме через це людина не може знайти себе і почувається покинутою. Я завжди за гарні стосунки не лише з мамою, а з обома батьками. Тому, якщо це вам допоможе, то, звичайно, пропрацьовуйте.

Проте є інша сторона медалі. Часто дорослі діти заграються в гру “пробачити маму”, “знайти причини полюбити маму” і т.д., але при цьому відчувають зовсім інше. Почуття образи, гніву, болі. А з таким набором пробачити, полюбити чи бути вдячним не вийде. Як на мене, краще прийняти ситуацію такою, якою вона є сьогодні. Замість чергового пробачення, зізнатися, що я продовжую злитися на маму за ту чи іншу ситуацію. Дати собі це право позлитися, дозволити усій злості, що сиділа у вас вилитися до останньої краплі. І лише тоді відчуєте, як проявити щиру любов та вдячність.


Одного разу у розмові із мамою, я пригадала ситуацію, в якій по-дитячому сильно ображалася на неї. Знаєте, яке було моє здивування, коли вона розгублено відповіла, що зовсім цього не пам’ятає. Натомість, мама у деталях пам’ятала власну дитячу пригоду. Наші мами теж були дітьми і отримали свої дитячі травми. Тому любили і виховували нас не лише з любов’ю і турботою, а й з власними проблемами, образами та страхами. Не варто шукати підступу: вони для нас зробили все, що могли і вміли.

Згодом дізналася, що виявляється 80% наших спогадів є хибними. Тобто те, що для нас правда, може виявитися вигаданим і нафантазованим. Моя тема з образами закрилася. Важливо було усвідомити, що за образою стояла маленька вперта дівчинка, яка хотіла змінити минуле, стати для мами особливою дитиною, довести власну правоту. І як добре було згадати, що я виросла, а минулого не змінити. Натомість є теперішнє і майбутнє, і це те, на що маю вплив. 

Я теж мама. Мама, яка дуже любить своїх синів. Проте і у їхній пам’яті є ситуації, в яких вони на мене ображаються. Мудрість мами в тому, що вона не ховається від образ дітей, не перемагає авторитетом, не пояснює правоту, а вміє вислухати і почути дитячу душу, яка понад усе хоче любові. Дати право дитині на гнів та образу, а потім все це зібрати і відправити чим найдалі, щоб не мучило ні дитину, ні її. Мама сильна, мама з цим впорається. Тоді як для дитини – це непосильна ноша. До речі, у будь-якому віці.

Щастя мами

Був період у моєму житті, коли мені хотілося “врятувати” маму. Мені здавалося, що все вона робить неправильно. Треба більше любити себе, не догоджати усім, зайнятися собою. Я показувала їй свій приклад. Мовляв, подивися, як треба, бачиш, як я можу. А потім з величезною вдячністю обіймала маму, бо зрозуміла, що можу я так саме завдяки їй. Мама сама знає, що їй потрібно, і не дитяча справа вказувати їй, як жити. Навіть, якщо нам, з власної висоти здається, що тоді вона буде щасливою.


Щастя моєї мами в тому, щоб у дітей та онуків все було добре. Моє дитяче щастя – мати маму, з якою затишно і тепло, яка робить усе, щоб я мала можливість розправити крила і летіти. Моє щастя мами – бачити успіхи синів, відчувати їхню силу та бажання стати самостійними і повільно їх відпускати. Щастя моїх дітей – відчувати свободу, мати право на помилки і знати, що батьки завжди за них.

5 простих істин, щоб стати найкращою мамою

Свого часу усвідомлення  цих простих істин допомогло нашим стосункам із мамою вийти на рівень безумовної любові і прийняття. А мені – отримати від своїх дітей статус найкращої мами.

  1. Мама зобов’язана навчити своїх дітей бути щасливими. Для цього вона сама має знати і відчувати, що таке щастя, втілювати власні мрії та бажання, радіти життю у всіх його проявах. Це вміння, яке не купити у магазині за рогом, як одяг чи їжу, тому лише мама власним прикладом та життям передає дітям вміння бути щасливими.

  2. Мама завжди віддає стільки любові, скільки в неї є. Якщо вам, дорослій, здається, що її замало, то повірте – ви достатньо доросла, щоб стати для своєї внутрішньої дитини тим люблячим батьком, котрого не вистачило у дитинстві. Хотілося ляльку Барбі – зробіть собі ласку і купіть, нарешті, її. Мало хвалили у дитинстві – починайте сама себе хвалити, а власних дітей хваліть в два рази більше. Залиште претензії “мені недо” в минулому. Вчіться насолоджуватися теперішнім.

  3. Обіймів ніколи не буває багато. Вони потрібні всім і завжди. Недообійняті діти, та й дорослі, часто відчувають себе самотніми. Обійми завжди дають підтримку, опору та любов.  Якщо для вас це складно, то варто відкрити своє серце і дозволити собі спробувати. Спочатку дозвольте, щоб вас обійняли. Не поспішайте вириватися з обіймів. Відчуйте тепло, надійність і любов, яку вони несуть. Зрозумійте, обійматися з близькими людьми безпечно і приємно. Після цього, впевнена, вам захочеться міцно обійняти дітей, коханого, батьків. Вже за кілька тижнів обіймо-терапії відчуєте внутрішню силу та гармонію.

  4. У всіх є право вибору. Це стосується і матерів, і дітей. Справа тут не в тому, хто буде правий, а на скільки ви вмієте приймати вибір один одного і підтримувати. Бо право на помилку теж є у всіх: і в дорослих, і малих.

  5. Всі хочуть любові. Мами і діти, чоловіки та жінки, успішні й пасивні. Щедро діліться своєю любов’ю з близькими людьми, адже тут працює правило – чим більше віддаєте, тим більше у вас є.

Нехай ця стаття стане вагомим приводом, щоб сказати самій і почути від дітей заповітне: “Мама, я тебе люблю!”

Автор: ВАЛЕНТИНА БАС, шеф-редактор журналу “Навколо Woman”, психолог

 

1 comment

  • Отличная статья! На 100% согласна с автором в том, что последнее время “… дорослі діти заграються в гру “пробачити маму”. Нам надо самим научиться быть счастливыми и только тогда мы сможем стать примером для своих детей. Детям нужны счастливые мамы.
    Валентина Бас, благодарю за полезные советы!
    Почаще благодарите и обнимайте своих мам!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *